350632-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster – strategi, formgivning och film.
Referensnummer: 2754-2016/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksdagsförvaltningen (RDF), org. nr 202100-2627, inbjuder härmed intresserade leverantörer att komma in med anbud i denna upphandling av kommunikationstjänster – strategi, formgivning och film.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 79416200 Konsulttjänster för public relations, 79822500 Grafisk formgivning, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan:
Upphandlingens omfattning och syfte:
RDF avser att upphandla ramavtal för konsulttjänster inom områdena strategiska kommunikationstjänster, produktionstjänster kommunikation och grafisk formgivning samt film och rörlig grafik. Det sist nämnda är för RDF ett nytt upphandlingsområde.
Upphandlingen syftar dels till att förse RDF med sådan kompetens som inte finns tillgänglig inom den egna organisationen, dels för att tillföra extra resurser vid kapacitetsbrist eller för expertstöd. Konsulttjänsterna kommer att avropas dels som paketerade uppdrag, dels som enstaka konsulter.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs enligt bestämmelserna för öppet förfarande med föregående annonsering enligt 6 kap. lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU.
Anbud kommer att antas utan förhandling varför det är av stor vikt att villkor enligt detta upphandlingsunderlag följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.