35065-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Sopmaskiner för start- och landningsbanor
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sop- och blåsmaskiner
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV har fått i uppdrag att anskaffa nya sop- och blåsmaskiner.Upphandlingen avser tio stycken Sop- och blåsmaskiner med tillhörande optioner, dokumentation, EMC-Mätning, diagnosverktyg och leveransutbildning. Sop-och blåsmaskinerna kommer att användas på flygplatser och flygbaser för rengöring av rullbanor, taxibanor och klargöringsytor.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34921200 Sopmaskiner för start- och landningsbanor, 34144400 Fordon för väghållning
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 119 550 000,00 SEK
exkl. moms