350672-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadtjänst för vetenskaplig borrning.
Referensnummer: V 2017/1133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för entreprenadtjänst av vetenskaplig borrning.
I entreprenadtjänst menas hyra av erfaren och kunnig personal som skall utföra borrningsarbetet för beställarens räkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45120000 Provborrning och borrning, 45122000 Provborrning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för entreprenadtjänst av vetenskaplig borrning.
Omfattning och förutsättningar:
Entreprenaden omfattar i huvudsak följande arbeten: · Utförande av kärnborrning · Medhjälp vid vissa borrhålstester · Medhjälp vid etablering av borrutrustning · Medhjälp vid avetablering av borrutrustning.
Beställaren tillhandahåller dock borrutrustning och den platslogistik som krävs för arbetenas utförande.
Ramavtal kommer att tecknas med samtliga anbudsgivare som blir godkända vid kvalificeringen.
En förnyad konkurrensutsättning kommer sedan att ske löpande för specifika projekt.
Vid förnyad konkurrensutsättning kommer samtliga ramavtalsentreprenörer ges möjlighet att offerera inom ramen för det avgränsade uppdraget. Leveransavtal tecknas sedan för enskilt uppdrag.
Avtalsperioden för ramavtalet sträcker sig till en början i ett (1) år från och med 1.1.2018 med möjlighet för Lunds universitet att förlänga hela eller delar av detta ramavtal i ytterligare 1 + 1 + 1 år.
Lunds universitet garanterar inte någon viss avropad volym eller leveransomfattning.