Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätinsamlingstjänst.
Referensnummer: 17/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mätinsamlingstjänst för insamling av mätvärden från elkundernas elmätare. Mätvärdena består dels av timvärden med daglig leverans (för avräkning) samt timvärden samt månadsmätarställning med månadsleverans (s.k. schablonkunder). Antal mätare med avräkning är ca 250 st. samt övriga ca 7 000 st. Antalet kommer att växa i och med den stora nybyggnation som pågår inom nätområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65500000 Mätaravläsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen