350689-2023 - ÄndringSverige-Norrköping: Batterier
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NiCd-batterier till Fyrar
Referensnummer: 23-02918
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31440000 Batterier
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket använder sedan lång tid tillbaka nästan genomgående Nickel-kadmiumbatterier i fyrar. Batterierna används för primärdrift av fyrlampor men även som buffert vid bortfall från ordinarie spänningskälla och utgör en vital del i nautiska säkerhetsanstalter.
Upphandlingsföremål