350692-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Managementtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementutveckling.
Referensnummer: 17/154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget kommer huvudsakligen avse rådgivning till bolagets ledning men kan även omfatta att självständigt driva vissa frågor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79998000 Coachning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Efterfrågade kompetensområden är:
— Stadsutveckling i konsortieform,
— Fastighetsförvärv/försäljning,
— För bolaget övriga relevanta managementuppdrag.
AUA. 21 Översiktlig information om objektet:
Jönköpings kommun, Södra Munksjön Utvecklings AB (Beställaren), inklusive dotterbolag, inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Managementutveckling.
Planerad avtalsstart är 1.11.2017.