350732-2023 - ResultatSverige-Skellefteå: Stål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stålvaror
Referensnummer: UH-2023-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14622000 Stål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser löpande uttag av stålvaror för Skellefteå kommun, Västerbottensteatern AB, Skellefteå Museum AB, Skellefteå Kraft AB med bolag.
Omfattningen per år är cirka 700 000 kr.
Med stålvaror syftas varor som härrör till någon av följande kategorier:
-Handelsstål & specialstål
-Stålrör
-Aluminium
-Rostfritt i stång, plåt & rör
-Ämnesrör
-Handelstub
Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal där en leverantör kommer att antas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen