2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Kylservice och kyl arbeten
Beskrivning: Upphandlingen omfattar normalt förekommande typer av kylarbeten inom Region Jämtland Härjedalens egna samt hyrda fastigheter. Ramavtalet omfattar utförande av kylarbeten inklusive service, reparationer och tekniska justeringar av befintliga anläggningar. I uppdraget ingår även årlig tillsyn samt nödvändig injustering för att säkerställa optimal drift.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125898:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45331220 Installation av luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Den upphandlande myndigheten äger rätt, men ingen skyldighet, att under ramavtalets giltighetstid avropa installation, ändring, service och underhåll av kylsystem i samband med ombyggnad eller tillbyggnad av befintliga byggnader. Omfattning: Optionen omfattar kylarbeten såsom anpassning, komplettering eller utbyte av befintliga kylinstallationer samt mindre nyinstallationer som har direkt koppling till om eller tillbyggnad. Arbeten kan bli aktuellt att utföras i lokaler i drift och ska anpassas till pågående verksamhet. Ekonomisk begränsning: Optionen får endast användas för uppdrag där det sammanlagda värdet per avrop uppgår till högst 1 000 000 kronor exklusive mervärdesskatt.