350888-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Konsulttjänster för personalförvaltning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult för förstudie gällande utredning av bemanningsförutsättningar samt befordran inom det akademiska karriärsystemet.
Referensnummer: EUI 17 048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en konsult för förstudie gällande utredning av Göteborgs universitets bemanningsförutsättningar, samt befordran inom det akademiska karriärsystemet.
Göteborgs universitet önskar att få utrett såväl implikationerna av nuvarande ordning ur såväl ett verksamhets- som ett bemanningsperspektiv. Vidare önskar universitetet utreda det juridiska ramverket för befordran för såväl lektorer som för andra kategorier av lärare och forskare där befordransmöjlighet föreligger.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen