350926-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diskdesinfektorer.
Referensnummer: UE/160142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal på diskdesinfektorer för successiva avrop till följande områden:
Område 1 – vårdavdelning/mottagning/vårdcentral,
Område 2 – mindre verksamhet (för placering på bänk/arbetsbord).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser avtal på diskdesinfektorer. Upphandlingen är indelad i två (2) områden enligt följande:
Område 1 – Diskdesinfektor för vårdavdelning/mottagning/vårdcentral.
Område 2 – Diskdesinfektor för mindre verksamhet (placering på bänk/arbetsbord).
Upphandlingen omfattar:
— leverans av utrustning,
— tillbehör, insatser m.m.,
— klinisk och teknisk dokumentation,
— klinisk utbildning och teknisk genomgång,
— eventuella servicehjälpmedel,
— option på reservdelar/förbrukningsmaterial,
— option på validering (IQ, OQ och PQ) och upprepad prestandakvalificering (UPQ), bilaga X,
— option på underhållsavtal efter garantitiden,
— option på teknisk utbildning.
Beräknad avtalstid är 2 år med option om förlängning maximalt 24 månader. Planerad avtalsstart är 1.1.2017.