350932-2017 - ResultatSverige-Kristinehamn: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskintjänster.
Referensnummer: Tn/2017:27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende kommunens löpande behov av anläggningsmaskintjänster.
Följande grupper ingår:
1 a-c Grävmaskiner, band- och hjulburna,
2 Hjullastare,
3 Lastbilar,
4 Övriga maskiner.
Omfattning:
Kristinehamns kommun inbjuder er att lämna anbud avseende upphandling av ramavtal för hyra av anläggningsmaskintjänster inklusive förare för följande grupper:
1. a-c Grävmaskiner band- och hjulburna,
2. Hjullastare,
3. Lastbilar,
4. Övriga fordon.
Mer information om varje grupp finns under avsnitt 4, Krav på tjänsten.
Beställaren avser att teckna ramavtal med två (2) leverantörer inom varje grupp, förutsatt att så många kvalificerar sig. Tjänsterna kan normalt förekomma inom hela kommunens areal. Förfrågningsunderlaget består av en generell del, som är gemensam och obligatorisk att besvara för samtliga anbudsgivare samt en Prisbilaga, bifogas. I Prisbilagan finns också en kompletterande à-prislista.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen