350968-2023 - ResultatSverige-Norrtälje: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad avseende bl.a. upprustning av kajkontruktion i Societetsparken
Referensnummer: KS 2023-220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en totalentreprenad avseende bl.a. upprustning av kajkonstruktion i Societetsparken belägen i centrala Norrtälje.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kajanläggningen längs med strandpromenaden i Societetsparken i Norrtälje är i behov av förstärkning.
Geotekniska undersökningar har visat att delar av Societetsparken inte är beräkningsmässigt stabila, vilket innebär att det finns risk för jordskred. Norrtälje kommun avser att åtgärda problemet med markstabiliteten genom att förstärka med ny spont längs kajkanten mellan Hamnbron över Roslagsgatan i väster till Havslänken i öster, ca 275 meter. Det aktuella arbetsområdet är ca 285 meter långt.
Observera att uppskattat värde endast utgör en uppskattning och är inte på något sätt bindande varken för Beställaren eller Entreprenören.