351028-2026 - Resultat
Sverige – Krigsfartyg – Anskaffning Trängfartyg grundfartyg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAnskaffning Trängfartyg grundfartyg
BeskrivningAnskaffning Trängfartyg grundfartyg
Intern identifierare24FMVU1463
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35510000 Krigsfartyg
Ytterligare klassificering (cpv): 35511400 Amfibiefartyg, 35513400 Hjälpfartyg: sjukhus, lastbåt, tanker eller roro
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningInom ramen för nytt sjörörligt logistikkoncept avser FMV anskaffa fyra nya trängfartyg till Försvarsmakten. De nya trängfartygen ska inom den marina basbataljonen utföra logistikförsörjning såsom transport av utrusning, förnödenheter, fordon samt bunkring till andra fartyg. Fartygen kommer anskaffas i konkurrens på varvsmarknaden. Kontraktet kommer omfatta designarbete, leverans av Trängfartyg, verifiering, dokumentation, utbildning och reservdelar. Avtalstiden är uppskattade till sex år, men kan komma att justeras efter förhandlingar beroende på marknadens produktionskapacitet. Leverans av fartygen kommer ske till svensk hamn. Den efterföljande militariseringen av skyddsvärda system kommer hanteras i en separat upphandling.
Intern identifierareAnskaffning Trängfartyg grundfartyg