Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsultstöd för en hållbar besöksnäring i Västernorrland
Referensnummer: 602-2767-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västernorrland inbjuder er att lämna anbud i vår upphandling av kompetensutvecklingsåtgärder (utbildningar, kursverksamhet), enskilda rådgivningsinsatser samt studieresor med inspirationsträffar. Samtliga insatser är riktade mot företagare som bedriver verksamhet inom besöksnäringen samt företag på landsbygden som vill diversifiera sin verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen