351064-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Public relations
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulttjänster för hantering av sociala mediekanaler
Referensnummer: 10073/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79416000 Public relations
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ramavtal för hanteringen av och/eller produktion av innehåll för sociala mediekanaler på engelska och ryska för Svenska institutet. Svenska institutet (SI) ska på uppdrag av regeringen sprida information och kunskap om Sverige, främja svenska intressen internationellt samt bidra till långsiktiga relationer mellan Sverige och andra länder. En viktig del i arbetet är kommunikation i sociala medier, vilket görs inom ramen för Sveriges officiella digitala kanaler på arabiska, engelska och ryska. Innehållet handlar till stor del om hållbarhet, innovation, demokrati, jämställdhet, samhällsfrågor samt kultur och kreativitet, men kan också variera stort. Innehåll publiceras dagligen på sociala medier, beroende på språk – framförallt på Facebook, Instagram, VKontakte, och mindre ofta på YouTube och Twitter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79416200 Konsulttjänster för public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen