351070-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag för genomförandet av Höje å åtgärdsprogram 2022-2024
Referensnummer: 21/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lund, Lomma, Staffanstorps och Svedala kommuner samarbetar om vattenvårdande åtgärder i Höje å avrinningsområde genom ett åtgärdsprogram.
Målen med åtgärdsprogrammet är att öka landskapets vattenhållande förmåga, minska övergödning samt öka möjligheterna till rekreation och biologisk mångfald. Åtgärderna i åtgärdsprogrammet består av vattenvårdsåtgärder såsom anläggning av t.ex våtmarker, bevattningsdammar och vattendragsrestaurering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90713000 Miljörådgivning, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen