351072-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrakt huvudstudier för Ronnebyån respektive Alsterån
Referensnummer: Dnr 34236-1433/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utförande av två huvudstudier för Ronnebyån respektive Alsterån.
Upphandlingens omfattning i detalj, framgår av AUB.22.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90712000 Miljöplanering, 90713000 Miljörådgivning, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90722200 Miljösanering, 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar, 90732000 Tjänster avseende jordföroreningar, 90732900 Analys av mängden nitrat- och fosfatföroreningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90733100 Övervakning eller kontroll av föroreningar i ytvattnet, 90740000 Spårning, övervakning och återställning av förorenande ämnen, 90743000 Tjänster med avseende på förorening av giftiga ämnen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen