351113-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för kajer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaj Stockholm Norvik Hamn.
Referensnummer: 2016-00779/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna entreprenad omfattar ny kaj mot hamnplan inklusive återfyllning. Kajen blir ca 1 000 meter och ska anpassas för roro och containerfartyg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen