351130-2016 - ResultatSverige-Falun: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel – Färska grönsaker, frukt och potatis.
Referensnummer: LD16/01356
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser färska grönsaker, frukt och potatis till Landstinget Dalarna för den kommande avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212000 Potatis och torkade grönsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av Färska grönsaker, frukt och potatis.