Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Procurement of Protective Clothing System for Intervention Units
Referensnummer: 936-A127.414/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
The subject-matter of this procurement is an agreement that will ensure the needs of the Swedish Police Authority on a national basis. The agreement includes the provision of a protective clothing system for the Intervention units of the Swedish Police Authority.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 32 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18143000 Skyddskläder, 18200000 Ytterkläder, 18220000 Impregnerade kläder, 18221000 Regnkläder, 18230000 Diverse ytterkläder, 18310000 Underkläder, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 18410000 Specialkläder, 18412000 Sportkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
The Swedish Police Authority estimates that the value and volume of the call-offs from this framework agreement, all together will amount to a maximum of SEK 40 000 000 or 31 000 pieces of clothing.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/01/2021Slut: 31/12/2023