351197-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Andra samhälleliga och personliga tjänster – Tvätteritjänster i hemtjänsten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTvätteritjänster i hemtjänsten
BeskrivningVaxholms stad, nedan kallas Staden inbjuder härmed Anbudsgivare att inkomna med anbud avseende tvätteritjänster i hemtjänsten. Hemtjänsten inom Staden är ett verksamhetsområde inom Socialförvaltningen. Cirka femtio (50) brukare i Stadens hemtjänst använder sig av tvätteritjänster idag. Tvätt som insats är biståndsbedömd och individuella biståndsbeslut enligt Socialtjänstlagen. SoL, finns för dem som har insatsen tvätt. Insatsen omfattar tvätt var fjortonde dag och kan variera efter brukarens behov dock max två (2) gånger per månad. Stadens hemtjänst har under flera år köpt tvätteritjänst för brukarens tvätt. Tvätteritjänster gör att även undersköterskor och vårdbiträdens arbete inom Stadens hemtjänst renodlas mer till omvårdnadsarbete. Tvätteritjänsten innefattar hemtjänstkunder i ordinärt boende och omfattar alla brukare som beviljats insatsen tvätt och som valt Stadens hemtjänst. Uppdragets omfattning kan komma att förändras under avtalstiden p.g.a. förändrade behov. ______________________________________________________________________ Ramavtalet gäller i två (2) år med option för Staden att förlänga upp till två (2) år, med ett (1) år i taget. Maximal ramavtalstid inklusive nyttjande av förlängningsoptioner är fyra (4)år. Beräknad ramavtalsstart är september 2024, exakta datum regleras vid avtalstecknande. Staden förbehåller sig rätten att besluta om förlängning av ramavtalet. Ramavtal tecknas med en (1) leverantör. Uppskattad avropsvolym för hela ramavtalsperioden är 2 000 000kr. Takvolym för ramavtalet är 3 000 000kr. ______________________________________________________________________ RESERVERAD UPPHANDLING Denna upphandling genomförs som en reserverad upphandling enligt 4 kap. 18§ LOU. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Stadens behov av tvätteritjänster genom tydlig information, enkla beställnings- och betalningsrutiner samt till prisvärd kvalitet. Syftet är också att avtalet ska leda till yrkesmässig integration av för personer med funktionsnedsättning eller sm har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85155:Lot:1