351278-2023 - ResultatSverige-Visby: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planeringssystem för läkare
Referensnummer: 22/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Planering av läkares arbetstider och arbetsuppgifter. Uppgifter om läkarens kompetens inom yrket.
Inledning
Region Gotland (Beställare) inbjuder ansökande (Leverantörer) att ansöka om att delta i upphandling avseende planeringssystem för läkare.
Omfattning
Upphandlingen omfattar ett planeringssystem för läkare.
Planeringsverktyget ska omfatta fördelning av läkaruppgifter och jour på avtalad arbetad tid. Planeringsverktyget ska importer personuppgifter och anställningsuppgifter från Medvind. Planeringsverktyget ska kunna ha filtreringmöjligheter på person- och frånvarouppgifter.
Syftet med upphandlingen är att inom ramen för avtalad arbetstid detaljera läkaruppgifter.
Målet med upphandlingen är att effektivisera och kvalitetssäkra detaljplaneringen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen