351356-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Ramavtal för projektledare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för projektledare
BeskrivningDenna upphandling avser att täcka behovet av tekniska konsulter avseende projektledning. Uppdragen omfattar dels projektledaruppdrag för projekt inom SVOA:s ledningsnät, dels projektledaruppdrag för projekt inom SVOA:s anläggningar. Efterfrågad kompetens och erfarenhet kommer att variera beroende av vilken projekttyp som ska projektledas. Upphandlingen delas därför in i följande tre avtalsområden. • Avtalsområde 1 a – Projektledare VA Större tilldelning • Avtalsområde 1 b – Projektledare VA Mindre tilldelning • Avtalsområde 2 – Projektledare Bygg & process
Intern identifierare24SVOA67
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAvtalsområde 1 a – Projektledare VA Större tilldelning
BeskrivningUppdragen består av projektledning av investeringsprojekt i VA-ledningsnätet inom SVOA:s verksamhetsområde i Stockholm och Huddinge, både reinvesteringar och nyinvestering. Det inkluderar även dagvattenprojekt som dammar, skärmbassänger och diken m.m. Uppdragen kan ligga inom tidiga skeden i planprocessen, i utredningsfasen eller i genomförande- och byggskede.
Intern identifierareAvtalsområde 1 a – Projektledare VA Större tilldelning
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAvtalsområde 1 b, Projektledare VA Mindre tilldelning
Intern identifierareAvtalsområde 1 b, Projektledare VA Mindre tilldelning
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAvtalsområde 2 - Projektledare Bygg & process
BeskrivningUppdrag inom avtalsområde 2 kommer främst att avropas från enheten Bygg- och processprojekt som är en enhet inom investeringsavdelningen på SVOA. Enheten arbetar i huvudsak med multidisciplinära ny- eller ombyggnadsprojekt i olika typer av anläggningar för VA- respektive Avfallsavdelningen samt för enheten Ledningsteknik. Projekten kan vara på reningsverk, vattenverk, pumpstationer, tryckstegringsanläggningar eller på avfallsanläggningar och är projekt från mindre upprustningar till en helt ny anläggning.
Intern identifierareAvtalsområde 2 - Projektledare Bygg & process