351455-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster avseende fast egendom – DIS-Mäklartjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS-Mäklartjänster
BeskrivningVid kusten en timme söder om Stockholm ligger Nyköping, en av sveriges äldsta städer och residensstad i Södermaland. Nyköpings kommun har en folkmängd om drygt 58 300 invånare och en areal om cirka 2 066 kvadratkilometer varav omkring 1 400 av dessa är landmassa. Ytan består av 5.4 % bebyggelse, 61.7 % skog, 1.5 % öppen myrmark, 23.2 % jordbruksmark samt 8.3 % övrig mark. Detta dynamiska inköpssystem avser mäklartjänster då Nyköpings kommun löpande har behov av såväl försäljningar som förvärv av fastigheter.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100667:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70130000 Uthyrning av egen fast egendom, 70110000 Exploatering av fastigheter