351469-2016 - ResultatSverige-Värnamo: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Alternativa pensionslösningar och löneväxling.
Referensnummer: 62157-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar 4 kommuner (Gislaved, Gnosjö, Vaggeryd och Värnamo kommun) och avser alternativa pensionslösningar för utvalda grupper genom premiebetalning till försäkring samt tillhörande premiebefrielse samt frivillig bruttolöneväxling enligt beskrivning i bifogad Kravspecifikation, punkt 4-5 nedan.
Kommunerna upphandlar för närvarande administration och förmånsbestämd försäkring enligt KAP-KL och AKAP-KL. Nya avtal beräknas träda i kraft den 1.9.2016.
De tjänster som upphandlingen avser omfattar s.k. Alternativa pensionslösningar för de personer som omfattas av möjligheten till detta samt väljer att ansluta sig med tillhörande premiebefrielse samt frivillig löneväxling.
Den alternativa pensionslösningen bygger på frilagd premie med den förmånsbestämda ålderspensionen i KAP-KL som beräkningsförutsättning.
Pensionsadministratören av KAP-KL kommer att stå för beräkningen av den frilagda premien med leverans en gång per år vid varje årsskifte. Pensionsadministratören komm (...).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunerna upphandlar förnärvarande administration och förmånsbestämd försäkring enligt KAP-KL och AKAP-KL. Nya avtal beräknas träda i kraft den 1.9.2016.