351472-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudentreprenad allmän plats - Masthuggskajen
Referensnummer: 01961/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret i Göteborgs stad inbjuder till att lämna anbud på utförandeentreprenad för utbyggnad av allmän plats inom detaljplan för Masthuggskajen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden utförs i samverkan mellan parterna och är indelad i en förberedelsefas (Fas 1) och en utförandefas (Fas 2), där den senare i sin tur kommer att indelas i flera separata huvuddelar.
Vänligen notera att frågor om upphandlingen inte kan bevaras mellan 1 juli och 7 augusti samt inte senare än 15 dagar före sista anbudsdag.