351487-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Hotelltjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Akutboende Hotell/Vandrarhem
Referensnummer: ASN 2023/0053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Beställarens behov av tillfälliga boendeplatser avsedda för individer med akut boendebehov.
Upphandlingen omfattar boendeplatser på vandrarhem, hotell, motell, pensionat eller likvärdigt.
Tillfälliga boende riktar sig till barnfamiljer, ensamstående och par som av diverse skäl har ett akut behov av boende. Observera att det är den enskilde som står på bokningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55130000 Andra hotelltjänster, 55210000 Vandrarhemstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska kunna erbjuda tillfälligt boende med god standard.
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Uppdraget avser behov av tillfälliga boendeplatser avsedda för individer och familjer med ett akut behov av boendeplats. Det omfattar boendeplatser på vandrarhem, hotell, motell, pensionat eller likvärdigt.
Tillfälliga boendeplatser riktar sig till barnfamiljer, ensamstående och par som av diverse skäl har ett akut behov av boende. Observera att det är den enskilde som står på bokningen och innehar eget betalningsansvar. I uppdraget förekommer inget hyresförhållande mellan Leverantören och Beställaren även i de fall där bokning görs av beställaren och fakturering för bokning skickas till Beställaren. Möjlighet till att teckna egen hemförsäkring är därför viktigt.
Längden på bokningarna kan variera mellan en natt till maximalt en månad i taget. Beställaren kan därefter förlänga bokningen, maximalt med en månad i taget. Det förekommer stor variation avseende bokningarnas längd.
Arbetsmarknad och socialförvaltningen har kontakten och planerar tillsammans med den enskilde individen vidare mot andra boendelösningar.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”. Upphandlingen är uppdelad i tre (3) anbudsområden.
Anbudsområde A: Hotellrum eller hotell lägenhetAnbudsområde B: Tillgänglighetsanpassade rum Anbudsområde C: Vandrarhem
Leverantörer kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Beställaren avser att teckna ramavtal med samtliga kvalificerade leverantörer.
Fördelningen av uppdragen (avrop från ramavtalet) kommer att ske enligt rubriken "Avrop".
För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2023-07-10 23:59.
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Omfattning
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden avropa tjänster från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling (eller i bilagor till denna) kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Avrop från ramavtalet avser tillfälliga boendeplatser avsedda för individer med akut boendebehov.
Takvolymen för hela avtalsperioden inklusive förlängningsklausuler avseende Lunds kommuns ramavtal uppgår till 40 000 000 SEK.
Beställaren garanterar inga volymer.
Leverantören är skyldig att utföra uppdraget i enlighet med beställarens avrop.