Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
instrument för molekylär diagnostik av fecespatogener
Referensnummer: IN-IN22-0401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser köp av instrument för molekylär diagnostik av fecespatogener inklusive reagenser, förbrukningsmaterial, tillbehör och reservdelar samt serviceavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varor/tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 17 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33124100 Diagnostisk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33696000 Reagens och kontrastmedel, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen