351669-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Personalutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensutvecklingsinsatser inom projektet kompetensutveckling och digitala arbetssätt
Referensnummer: IN-IN23-0284
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79633000 Personalutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kompetensutvecklingsinsatser i det ESF-medfinansierade projektet KOD (kompetensutveckling och digitala arbetssätt), med målet att kompetensutveckla anställda inom offentliga förvaltningar.Uppskattad volym är budgeterad till 4,7 Miljoner kronor.
Vi emotser Ert anbud med intresse!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73220000 Utvecklingsrådgivning, 75112100 Administration för utvecklingsprojekt, 79990000 Diverse företagstjänster, 79998000 Coachning, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för kompetensutvecklingsinsatser i det ESF-medfinansierade projektet KOD (kompetensutveckling och digitala arbetssätt), med målet att kompetensutveckla anställda inom offentliga förvaltningar.
Offentlig verksamhet är inne i en omfattande digital förändringsresa där både centrala och verksamhetsspecifika flöden och processer behöver omformas och skapas utifrån de nya förutsättningarna. Befintliga verksamhetssystem är i stort behov av förnyelse och utveckling har pågått de senaste åren. För att hänga med i den takt som detta sker i behöver ett arbete göras för att på ett säkert och effektivt sätt införa de nya IT-systemen och de processer och arbetsformer som kommer ut av detta. I detta projekt vill vi genomföra utbildningsinsatser, anpassade till skola, vård och omsorgens behov och professionerna inom både skola, vård och omsorg då den digitala förändringsresan berör många funktioner och roller i dessa verksamheter. Det finns många utmaningar på vägen som kommer att behöva hanteras men det kommer också finns många möjligheter.
Denna upphandling har en mer specifik inriktning på utbildningar inom i huvudsak befintliga IT-system, program hos projektets deltagande förvaltningar även om andra program eller system som är nya för respektive förvaltning kan förekomma.
Projektet har följande målsättningar:
Projektens förväntade resultat ska bidra till:
att fler individer har kompetens som möter arbetsmarknadens behov och har bättre förutsättningar att hantera omställning.
att organisationer erbjuder kompetensutveckling till fler individer för att stärka organisationen och individen på arbetsmarknaden.
att fler organisationer har kunskap som möjliggör för alla att delta i arbetslivet, som minskar diskriminering på arbetsmarknaden och/eller leder till att bryta en könssegregerad arbetsmarknad.