See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ordningsvakter i Örebro city
Beskrivning: I Örebro city finns ordningsvakter som arbetar på uppdrag av kommunen i trygghetsskapande syfte. Ordningsvakterna utgör ett komplement till den polisiära närvaron inom det geografiska området. Ordningsvakternas främsta uppgift är att skapa trygghet genom synlighet, kontaktskapande dialog, och förebyggande insatser inom det geografiska området.
Intern identifierare: Ks 1398/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75200000 Samhällstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 75241000 Tjänster för allmän säkerhet, 75242000 Allmän lag och ordning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ramavtalsvillkor
Beskrivning: Detta ramavtal avseende ordningsvakter i Örebro City. Angivna volymer är endast en uppskattning, inga volymer garanteras. Takvolym på ramavtalet i sin helhet är 35 000 000 SEK. UM förbehåller sig rätten att under ramavtalsperioden prova nya och alternativa tjänster från andra leverantörer. UM förbehåller sig rätten till kompletteringsköp från annan leverantör vid sidan av aktuellt ramavtal när särskild anpassning krävs.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: I Örebro kommun ska det finnas ordningsvakter som arbetar på uppdrag av kommunen i brottsförebyggande- och trygghetsskapande syfte. Ordningsvakterna ska patrullera uppdragsområdet till fots. Finns det önskemål från anbudsgivaren att andra färdmedel, t.ex. cykel, ska användas i uppdraget ska beställaren tillfrågas. Uppdraget är uppdelat i flera delar; Alla dagar i veckan under dag- och tidig kvällstid kopplat till centrala citykärnan och dess närmiljö utifrån uppdaterad, aktuell lägesbild samt sena helgkvällar kopplat till och omkring krogmiljöerna i centrala citykärnan. Ordningsvakterna utgör ett komplement till den polisiära närvaron inom det geografiska området, se bifogad kartbilaga. Området kan komma att ändras under anbuds- eller avtalstiden. Ordningsvakternas främsta uppgift är genom ordningshållning skapa trygghet genom synlighet, kontaktskapande dialog och relationsskapande arbete med bl.a. boende, besökande och näringsliv. Ordningsvaktsuppdraget bygger på fördjupad samverkan med olika aktörer och samordnade förebyggande insatser inom ett geografiskt område där lägesbilden kräver det. I uppdraget ingår särskilt en fördjupad samverkan med Polismyndigheten och övriga bevaknings-/säkerhetsaktörer.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Leverantörsprövning
Beskrivning: Leverantörsprövning
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Tilldelningskriterier
Beskrivning: UM kommer att anta det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet som uppfyller samtliga obligatoriska krav. Ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att utvärderas på grunden bästa förhållande mellan pris och kvalitet. För att få fram det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet används en prisavdragsmodell, vilken innebär att offererat pris ges en fiktiv prisreducering med erhållna prisavdrag baserat på om/hur väl anbudet uppfyller angivna kvalitetskriterier i Upphandlingsdokumenten. Resultatet av prisreduceringen blir anbudets jämförelsevärde. Jämförelsevärdet används för att jämföra de olika anbuden. Det anbud som erhåller lägst jämförelsevärde utgör det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet enligt följande formel: Pris – Erhållna prisavdrag = Jämförelsevärde. Har flera leverantörer uppnått samma lägsta jämförelsevärde ska den leverantör som erhållit störst sammanlagda prisavdrag antas. Kan inte heller detta särskilja leverantörerna ska den leverantör som erhållit störst prisavdrag avseende Upphandlingsdokumentens högst värderade kvalitetskriterium antas. I sista hand ska lottning tillämpas.
Huvudklassificering (cpv): 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Administrativa villkor
Beskrivning: Administrativa villkor