351690-2023 - ÄndringSverige-Skoghall: Konsulttjänster inom VA
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult inför ombyggnation av Vidöns avloppsreningsverk
Referensnummer: SVN 2023/76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Avloppsreningsverket ska byggas om för att möta kraven på befolkning år 2050 under projektnamnet "Vidön 2050". Före själva ombyggnationen ska en förstudie med utgångspunkt i tidigare kapacitetsutredning utföras följt av framtagande av systemhandlingar, bygghandlingar, relationshandlingar och drifthandlingar. Kommunen eftersöker konsulter som genom egen eller åberopad organisation kan ta sig an uppdraget från början till slut på ett kompetent sätt, med hög integritet där kommuninvånarnas bästa idag och i framtiden ska genomsyra samarbetet.