2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling Gymutrustning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar gymutrustning, service och reparationer samt reservdelar på nuvarande och tillkommande maskinerna till Migrationsverkets förvar. För närvarande finns Migrationsverkets förvar på orterna Gävle, Märsta, Flen, Mölndal, Ljungbyhed och Åstorp. Det kan även under avtalstiden bli aktuellt med tillkommande förvar i Boden eller andra städer som anbudsgivaren ska kunna leverera till. Ett förvar är ett låst boende där asylsökande och andra utlänningar som tagits i förvar vistas. En person kan till exempel tas i förvar i samband med att de ska lämna Sverige. Det är Migrationsverket som ansvarar för dessa boenden. På förvaren finns alltid personal från Migrationsverket närvarande. För många förvarstagna är gymmet en viktig plats.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 37400000 Sportartiklar och -utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130885:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 37440000 Träningsutrustning, 37441300 Träningscyklar, 37442000 Vikt- och styrketräningsutrustning, 37442500 Träningsvikter, 37442300 Muskelträningsmaskiner för under- och överkroppen, 37442800 Träningsband och -slangar