351820-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskins- och lastbilstjänster
Referensnummer: MS 22.046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser kompletterande behov av entreprenadmaskiner och lastbilstransporter inklusive förare för de arbeten som inte utförs i egen regi eller regleras genom andra specifika avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Entreprenadmaskintjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I huvudsak kommer avrop av entreprenadmaskiner göras vid behov för arbeten på kvartersmark, gator, gång- och cykelbanor, parker, parkvägar, parkeringsytor, inklusive ledningsschakter för olika försörjningssystem. I huvudsak kommer avrop av lastbilstransporter göras vid behov för transporter av för jord-, sand- , sten/berg- och schaktmassor.
Lastbilstjänster
Del nr: 2
60100000 Vägtransporter, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare