351876-2016 - ResultatSverige-Arvika: Anläggning för översvämningsskydd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översvämmningsskydd huvuddamm, utf.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Arvika.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Arvika kommun har beslutat att bygga en damm som översvämningsskydd med tillhörande pumpanläggning. Dammen är i huvudsak en betongdamm med 2 öppningar för båttrafik som är avstängningsbara vid en högflödessituation. Översvämningsskyddets syfte är att vid behov hålla en lägre vattenyta i Kyrkviken än i Glafsfjorden och för att avbörda tillrinningen till Kyrkviken när anläggningen är mobiliserad. Pumpanläggningen är redan upphandlad och blir en sidoentreprenad.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45246400 Anläggning för översvämningsskydd, 45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45246000 Vattenreglering och översvämningsskydd, 45247210 Anläggningsarbeten för dammar, 45262300 Betongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.