351880-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Programvara för bibliotek
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvärvsmodulen Rialto för köp av elektroniska böcker
Referensnummer: UH2023/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48160000 Programvara för bibliotek
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitetsbibliotek upphandlade år 2021 ett nytt biblioteks-system (Alma) som bl.a. används för tillgängliggörande och administration av bibliotekets tryckta och elektroniska resurser. Genom att integrera förvärvsmodulen Rialto med bibliotekssystemet kommer köp av elektroniska böcker att ske sömlöst och i ett system.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen