Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekteringsorganisation för mark och byggnad till P5/P6 Munkegärdeverket
Referensnummer: 21/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungälv Energi AB planerar för ett nytt värmeverk på Munkegärdeverket som ska öka fjärrvärmeproduktion. Värmeverket kommer bli en helt ny fristående anläggning med 2 nya pannor. Uppdraget innebär att genomföra projektering av bygg, mark och byggnadsinstallationer för ett nytt värmeverk. Anläggningen kommer ha en fjärrvärmeeffekt på 14 MW. Även andra projekteringsuppdrag kan förekomma. Konsulten ska tillhandahålla samtliga discipliner som krävs för att projektera anläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen