Nybyggnad grundskola och grundsärskola med tillhörande skolgård, idrottshall med tillhörande konstgräsplan
Referensnummer: 21286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Umeå kommun upphandlar en utförandeentreprenad avseende nybyggnation av grundskola och grundsärskola med tillhörande skolgård, idrottshall med tillhörande konstgräsplan i enlighet med upphandlingsdokumenten.