352180-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Textilvaror
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilier.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Migrationsverket och Kriminalvården upphandlar gemensamt ramavtal för Textilier.
Migrationsverket delar ut sänglinne och kudde/täcke till nyanlända asylsökande.
Kriminalvården tillhandahåller sänglinne till dem som är intagna i anstalt eller häktade.
Den upphandlande myndigheten söker för detta uppdrag en (1) leverantör för hela uppdraget. Myndigheterna kommer att teckna ett gemensamt avtal.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39500000 Textilvaror, 39143113 Hemtextilier för särskilda ändamål, 39512000 Sänglinne, 39512400 Duntäcken, 39516110 Kuddar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.