352181-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Verktygsmaskiner för träbearbetning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Träbearbetningsmaskiner till Kriminalvården, anstalten Norrtälje.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrtälje.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Kriminalvården ska upphandla träbearbetningsmaskiner till träindustrin vid anstalten Norrtälje i form av en riktlisthyvel, en planhyvel och en CNC-styrd fleroperationsmaskin. Maskinerna ska i huvudsak användas vid möbelproduktion.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
42642100 Verktygsmaskiner för träbearbetning, 42640000 Verktygsmaskiner för bearbetning av hårda material utom metaller
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.