352280-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Skrov och mekaniska reservdelar till militär flyg- och rymdutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fälltankar (EDT3) till RTAF
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV har mottagit en beställning från Royal Thai Airforce (RTAF) avseende 4 fälltankar EDT-3, M7074-708010. Fälltankar fungerar som en extern bränsletank på ett flygplan. Den externa hängda fälltanken kan under färd fällas från flygplanet för att minska vikt och luftmotstånd. Inkopplad fälltank utgör funktionellt en integrerad del av bränslesystemet. FTS (Fälltank Stor) är en äldre fälltank som används för JAS 39 C/D inom Sverige. EDT (External Drop Tank) är en ny typ av fälltank som införskaffats vid export av JAS39 C/D (Flygplanet). Skillnaden mellan FTS och EDT är framförallt att FTS följer äldre svensk standard avseende elektrisk och mekanisk infästning och att EDT följer motsvarande NATO-standard. Den thailändska konfigurationen medger idag EDT-2 där tillverkningen nu har upphört av osolescenceskäl. EDT-3 är framtagen för FMS 39 dock krävs ett mindre typarbete för att integrera denna tank även för Gripen C/D. En utökad kostnad om ca 4 MSEK för integrationen (pos. 1 och 2), kostnaden har ProjTh kalkylerat med inom ”RTAF - Support Gripen 39 C/D FY 2020-2022” och projektet står uteslutande för kostnaden. Men ser att integrationsarbetet kommer till gagn för övriga operatörer av Gripen C/D framgent, detta för en utvidgad handlingsfrihet. I kontraktet ”RTAF - Support Gripen 39 C/D FY 2020-2022”, alltså åtagandet att supporta Thailand, återfinns fyra stycken tankar som en ingående leverans till thailändska flygvapnet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35641000 Skrov och mekaniska reservdelar till militär flyg- och rymdutrustning, 35611100 Jaktplan
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 12 604 000,00 SEK
exkl. moms