352326-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Utskriftsprogram
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Utskriftslösning med tillhörande betalningstjänst.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lund.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48773000 Utskriftsprogram, 48773100 Utskriftshanterare, 72212770 Programvaruutvecklingstjänster för allmänna verktygsprogram samt komprimerings- och utskriftsprogram, 72212772 Programvaruutvecklingstjänster för utskriftsprogram
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner