352340-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Senior cybersäkerhets- och IT/OT-arkitekt (SME) till Sandviken Energi AB
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSenior cybersäkerhets- och IT/OT-arkitekt (SME) till Sandviken Energi AB
BeskrivningDen här upphandlingen avser en förnyad konkurrensutsättning av ramavtalet/avtalsområdet: DIS IT konsulter 30562, IT-arkitekter Sandviken Energi AB genomför en omfattande digital transformation inom OT, IT, IAM och integration och behöver stöd av självgående och erfaren lösningsarkitekt för att: • säkerställa efterlevnad av cybersäkerhetslagen (NIS2), • stärka styrning, arkitektur och operativ förmåga inom cybersäkerhet, • etablera/vidareutveckla processer och rapportering för incidenthantering och risk, • stärka leverantörskedjans säkerhet samt stödja kravställning i upphandling och avtal, • vid behov stödja förbättring av IT Service Management (ITSM) kopplat till säkerhet, styrning och spårbarhet.
Intern identifierareSEAB 2026/19
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001