Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för markarbeten totalentreprenad
Referensnummer: KS22.926
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen omfattar markarbete såsom asfaltering inklusive förarbete, dränering och övrigt markarbete så som tex montering och nedgrävning av lekutrustning, plattläggning, leverans och utläggning av fallskyddsmaterial, mindre snickeri i samband med markarbete att utföras på löpande räkning efter avrop. Avropsberättigade från ramavtalet är Lerums kommun och Aktiebolaget Aspenäs Villastad. För denna kategori avser UM att teckna minst tre ramavtal, om så är möjligt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen