Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extraktionsanalysinstrument
Referensnummer: 2022-O002340
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Öka kapaciteten för storskalig analys av SARS-CoV-2 därför önskas 2 snabba Extrationsinstrument med hög kapacitet. Instrumentet ska även kunna analysera andra virus vid behov. Instrumentet ska kunna användas för både DNA- och RNA- extraktion.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen