352461-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Svalöv: Personalförmedling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Bemanning vårdpersonal till Svalövs kommun – ramavtal.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Svalöv.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar ramavtal för bemanningstjänster av vårdpersonal som avser sjuksköterskor, arbetsterapeuter och sjukgymnaster. Störst är behovet av sjuksköterskor.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79610000 Personalförmedling, 79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner