352469-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Byggnadsarbeten: brorenovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brounderhåll
Referensnummer: UH-2020-110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221119 Byggnadsarbeten: brorenovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser integrerat brounderhåll - tidsstyrt och tillståndsstyrt.
Deltagande parter:
Sundsvalls kommun
Hudiksvalls kommun
Östersunds kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45221119 Byggnadsarbeten: brorenovering, 44113000 Vägbyggnadsmaterial, 44113900 Material för vägunderhåll, 44212100 Bro, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen