352486-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Skinn
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läder till arbetsdriften inom Kriminalvården
Referensnummer: 2022-9934
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19100000 Skinn
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett ramavtal där ett antal leverantörer via förnyad konkurrensutsättning tillgodoser Kriminalvårdens behov av läder.
Lädret används inom Kriminalvårdens arbetsdrift där intagna tillverkar olika typer av läderprodukter åt interna och externa kunder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19140000 Läder från övriga djur, konstläder (fiberläder) och annat läder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen