352487-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Service och reparationer av rulltrappor och motordrivna portar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Huddinge.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalet omfattar utförande av regelbunden service och reparationer av rulltrappor och motordrivna portar i enlighet med BFS 2012:11 H14 samt biträda vid årlig besiktning av Rulltrappor och motordrivna portar. Avtalet innefattar bland annat fyra (4) servicebesök per kalenderår för samtliga objekt och en option för Huge att av ramavtalsleverantören, vid större arbeten kunna avropa mer omfattande tjänster så som ombyggnationer eller utbyte av rulltrappor och motordrivna portar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50000000 Reparation och underhåll, 42419500 Delar till hissar, skophissar eller rulltrappor, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313200 Installation av rulltrappor, 50532100 Reparation och underhåll av elektriska motorer, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner