352500-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Programvara för schemaläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Schemaverktyg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen berör områdena schemaläggning, schemavisning och tjänstefördelning och omfattar grundskola, gymnasium, kulturskola och den kommunala vuxenutbildningen i Halmstad, samt särskola där den förekommer.
Föregående års volym var 36 grundskolor, 3 gymnasieskolor, Komvux samt Kulturskola och kan ses som en indikation på kommande volym. Avtalet skall dock ses som en kommunlicens och omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov.
Avtalstiden är 3 år med möjlighet till förlängning i maximalt 2 + 2 + 2 år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48332000 Programvara för schemaläggning, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner