Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Takarbeten 2021
Referensnummer: Dnr: 2020-00412
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för takarbeten i form av reparation, om- ny- och tillbyggnation av tak, samt rengöring, besiktning och takskottning (is och snö).
Tre kontrakt fördelade på tre geografiska områden.
Svar på frågor som inkommer under perioden 8.7.2021 – 12.8.2021 kan dröja p.g.a. minskad bemanning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 72 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/11/2021Slut: 31/10/2023
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Option för beställaren att förlänga ramavtalet med ytterligare 1 + 1 år